Протираковий фермент позбавить від ожиріння

Надію перемогти ожиріння багато хто пов'язує з бурим жиром. Як відомо, його клітини, на відміну від клітин білого жиру, не запасають, а спалюють ліпіди і жирні кислоти, перетворюючи енергію розщеплення в тепло. Раніше вважалося, що бурий жир є тільки у тварин і немовлят, але не так давно з'ясувалося, що він є і у дорослих людей (проте, чи той це бурий жир, суперечки ще тривають). Активація бурої жирової тканини допомагає позбавитися зайвої ваги, спалюючи надлишок білого жиру.

Клітини бурої (ліворуч) і білої (праворуч) жирової тканини (фото Dr. Fred Hossler).

Дослідники з Віргінського університету (США) повідомляють, що їм вдалося знайти білок, який відповідає за утворення клітин бурої жирової тканини. Цим білком виявився фермент Tyk2 з сімейства тірозінових протеїнокіназ.

По-перше, як пишуть дослідники в журналі Cell Metabolism, цей фермент бере участь у дозріванні бурих жирових клітин. По-друге, у мишей та людей з надмірною вагою рівень цього білка наполовину менше, ніж у здорових індивідуумів. Якщо у мишей не синтезувався Tyk2, вони швидко набирали вагу, якщо ж синтез білка активувався, до тварин поверталася колишня стрункість. Включити синтез Tyk2 можна було за допомогою транскрипційного фактора Stat3, який відомий тим, що керує генами, що відповідають за диференціювання клітин.

Це, зрозуміло, не перший випадок, коли вчені повідомляють про білок - стимулятор бурої жирової тканини. Однак ожиріння і супутні йому метаболічні проблеми набули в сучасному світі такого масштабу, що тут не завадить будь-який спосіб, яким можна змусити організм позбутися від надлишку жиру. Цікаво, що до сьогодні Tyk2 був відомий як протираковий білок, що пригнічує ріст і метастазування пухлини молочної залози. Так що його цілком можна назвати паличкою-виручалочкою: він і з раком бореться, і ожиріння ліквідує.

 

Підготовлено за матеріалами Віргінського університету співдружності.