Грейпфрут може бути небезпечний для здоров'я

Грейпфрут потенційно смертельний ризик для здоров'я людей, які приймають препарати, що відпускаються за рецептом. Справа в тому, що фрукт містить хімічні речовини, що здатні взаємодіяти з певними ліками, підсилюючи їх дію. У числі несприятливих ефектів - гостра ниркова недостатність, порушення дихання, внутрішня кровотеча і навіть раптова смерть.

До цих пір було добре відомо, що деяким пацієнтам слід уникати грейпфрутів або грейпфрутового соку, однак список несумісних з фруктом препаратів останнім часом значно зріс. З 2008 по 2012 рік число медикаментів з потенційною можливістю заподіяння серйозної шкоди в результаті взаємодії з грейпфрутом збільшилася з 17 до 43. Щорічно на ринок надходило більше шести таких препаратів.

Вчені з Інституту досліджень в області охорони здоров'я імені Лоусона (Канада) вважають тенденцію «тривожною». Більше 85 лікарських засобів можуть взаємодіяти з грейпфрутом, і 43 з них мають серйозні побічні ефекти. Небезпечними також є такі цитрусові, як гіркий апельсин (помаранча), вживаний для виготовлення мармеладу, і лайм: обидва містять ті ж активні інгредієнти, які підсилюють дію медикаментів.

Мова йде про хімікатах фуранокумаріни. Вони впливають на певний фермент в травному тракті, який в звичайних умовах знижує ефективність ліків. У підсумку дозування деяких засобів може зростати в декілька разів.

У список небезпечних при вживанні із грейпфрутом ліків увійшли кошти від депресії, тривожності, алергії, ВІЛ-інфекції, епілептичних припадків, аномалій серцевого ритму і високого рівня холестерину. Негативні наслідки можуть виникати навіть тоді, коли людина з'їла зовсім небагато грейпфрута через кілька годин після прийому ліків. А якщо вживати цей фрукт часто, справи можуть стати зовсім кепські. Так, комбінація симвастатину (препарату, що знижує вміст холестерину в крові) з 200 мл грейпфрутового соку один раз на день протягом трьох днів збільшує концентрацію ліків більш ніж в три рази. Найбільшому ризику в таких випадках піддаються літні люди зі зниженою здатністю переносити передозування медикаментів.