Чи може ботокс змінити життя на краще?

Американський хірург-дерматолог Ерік Фінці опублікував книгу «Обличчя емоцій» (The Face of Emotion), в якій розглядає питання про те, чи може одна з найпопулярніших косметичних процедур полегшити депресію.

Думка про те, що емоції і почуття викликаються змінами в організмі, а не навпаки, може здатися нелогічною. Тим не менш психологи розмірковують на цю тему вже більше ста років. У 1890 році батько їх усіх Вільям Джемс писав: «Здоровий глузд підказує, що якщо ми втрачаємо стан, то засмучуємося і плачем; якщо ми зустрічаємо ведмедя, ми лякаємося і біжимо; якщо нас ображають, ми сердимося і кидаємося у бійку ... Але більш раціонально стверджувати, що ми засмучуємося, тому що плачем, сердимося, тому що б'ємося, і боїмося, тому що тремтимо».

Недавні дослідження дозволили цій ідеї «обрости м'ясом». Так, Антоніо Дамасіо з Південно-каліфорнійського університету (США) і його колеги показали, що емоції починаються з дії - швидкого прискорення пульсу, наприклад, - і завершуються сприйняттям цих дій - почуттям страху чи гніву. Г-н Дамасіо називає це «тілесним циклом» (body loop): мозок дізнається про реакцію організму на зміну за допомогою хімічних і електричних сигналів, що передаються по кровотоку і нервовій системі. Таким чином, почуття слід за поведінкою, розум слід за тілом.

У «Обличчі емоцій» Ерік Фінці досліджує ту ж тему на прикладі міміки. Немає сумнівів, це невід'ємна частина того, як ми висловлюємо і відчуваємо емоції: змусьте себе посміхнутися або насупитися, і вам стане трохи радісніше або трохи сумніше. Г-н Фінці в цьому сенсі фундаменталіст: на його думку, міміка - «сірий кардинал», тобто основний, але непомітний фактор нашого настрою і наших почуттів.

Більш того, він вважає, що психічний стан людини можна поліпшити, якщо попрацювати над її обличчям. За його словами, він протягом декількох років домагався такого результату, роблячи ін'єкції в м'яз, що зморщує брову, депресивним пацієнтам. Через це м'яз скорочувався гірше, людина починала менше хмуритися, і це, міркує пан Фінці, переривало цикл зворотного зв'язку в мозку: пацієнт переставав бачити світ в негативному світлі, і настрій поліпшувався.

Більш того, фахівець переконує читача, що люди, які страждають депресією, можуть вилікуватися самостійно, просто намагаючись виглядати веселіше звичайного і пригнічуючи смуток. Він наводить кілька разючих прикладів. Один пацієнт відчув себе після ботокса настільки добре, що відмовився приймати свій звичайний прозак. Інший, безуспішно перепробував безліч видів терапії та антидепресантів, зізнався, що йому стало набагато краще після спілкування з паном Фінці. Крім того, автор посилається на результати клінічних випробувань, опубліковані в минулому році в Journal of Psychiatric Research.

Невже депресію і справді можна перемогти косметичними методами? Час покаже. Але навіть сам пан Фінці підкреслює, що це не панацея і що ін'єкції необхідно повторювати кілька місяців, щоб закріпити ефект. І справа, за його словами, зовсім не в тому, що пацієнти починають виглядати краще, адже далеко не в кожного з них до лікування були некрасиві зморшки через той самий м'яз. Можливо, секрет криється у впливі соціальних взаємодій на настрій: бачачи твій лик посвітлілим, люди реагують на тебе більш позитивно, а ти відповідаєш світу тим же.

Підготовлено за матеріалами NewScientist.